Štandard

Austrálsky ovčiak

Austrálsky ovčiak

Pôvod: USA

Dátum publikovania platného štandardu: 21. 5. 2007

Použitie: farmársky pastiersky pes

Klasifikácia : 1. skupina ovčiarske a pastierske psy (s výnimkou švajčiarskych); 1. sekcia ovčiarske psy, bez skúšky

Krátky prehľad histórie: Aj keď existuje mnoho teórií o pôvode austrálskeho pastierskeho psa, plemeno, ako ho dnes poznáme, sa vyvinulo výlučne v USA. Austrálsky pastiersky pes dostal meno kvôli súvislosti s baskickými pastiermi, ktorí prišli do USA z Austrálie v 19. storočí. Popularita austrálskeho pastierskeho psa rástla nepretržite po 2. svetovej vojne s rozmachom westernového jazdenia, ktoré sa stalo známym širokej verejnosti prostredníctvom rodea, konských výstav, filmov a televíznych šou. Prirodzene flexibilná a ľahko ovládateľná povaha z neho robí neodmysliteľnú súčasť amerických fariem a statkov. Americkí dobytkári pokračovali vo vývoji plemena, zachovávajúc jeho mnohostrannosť, inteligenciu, silné inštinkty voči stádu a výrazný vzhľad, ktorý mu ako prvý zaručil obdiv.

Hoci každý jedinec je jedinečný sfarbením a znakmi, všetky austrálske pastierske psy sa vyznačujú absolútnou oddanosťou svojej rodine. Ich mnohé dobré vlastnosti im zaručili trvalú obľubu.

Celkový vzhľad: austrálsky pastiersky pes je dobre vyvážený, mierne predĺženého formátu, strednej mohutnosti a veľkosti, so sfarbením, ktoré je veľmi rôznorodé. Je pozorný, živý, pružný, aktívny, pevný a svalnatý bez hrubosti. Má srsť strednej dĺžky a štruktúry. Chvost je kupírovaný alebo vrodene kýpťovitý .

Dôležité proporcie : dĺžka trupu(od hrudnej kosti po sedacie hrbolce) je trochu väčšia ako výška v kohútiku. Austrálsky pastiersky pes je teda trochu dlhší ako vysoký.

Telesná stavba: robustný, s primerane silnými kosťami. Stavba psov je typická pre pohlavie, mohutná ale nie hrubá. Sučky sú jemnejšie, ale nemajú mať slabú kostru.

Povaha a správanie: austrálsky pastiersky pes je inteligentný pracovný pes so silnými inštinktami voči stádu a stráženiu. Je oddaný spoločník a má silu pracovať celý deň. Má vyváženú povahu, je dobromyseľný a zriedka hašterivý. Pri prvom stretnutí môže byť trocha zdržanlivý.

Každý náznak plachosti, bojazlivosti alebo agresivity sa musí tvrdo postihovať.

Hlava: má čisté obrysy, je silná a suchá. Jej veľkosť by mala byť primeraná k telu.

Temeno:

Ploché alebo mierne klenuté. Výbežok medzitemennej kosti môže byť zvýraznený. Dĺžka a šírka temena sú rovnaké.

Stop : primeraný.

Tvárová časť

Ňucháč: modroškvrnité a čierne jedince majú čierno pigmentovaný ňucháč a pysky. Červenoškvrnité a červené jedince majú pečeňovo (hnedo) pigmentovaný ňucháč a pysky. Škvrnité jedince smú mať drobné ružové škvrnky, ktoré však nesmú presiahnuť 25% plochy ňucháča pri psoch nad 1 rok, čo sa pokladá za závažnú chybu.

Chrup: kompletná sada silných bielych zubov, mala by tvoriť nožnicový zhryz, kliešte sa tolerujú.

Papuľa: rovnako dlhá alebo trocha kratšia ako temeno. Pri pohľade zboku sú horné línie temena a papule rovnobežné, oddelené primeraným, dobre vyznačeným čelovým sklonom. Papuľa sa mierne zužuje smerom k ňucháču a je na konci zaoblená.

Oči: hnedé, modré, jantárové alebo akákoľvek ich kombinácia, vrátane škvŕn a mramorovania. Majú mandľový tvar, nie sú vypúlené ani vpadnuté. Modroškvrnité a čierne psy majú čierno pigmentované viečka. Červenoškvrnité a červené psy majú pečeňovo pigmentované viečka.

Výraz: vyjadruje vnímavosť a inteligenciu, je pozorný a dychtivý.

Pohľad má byť čulý, ale priateľský.

Uši: trojuholníkové, primeranej veľkosti a hrúbky, nasadené vysoko na hlave. V strehu sú zlomené dopredu alebo nabok ako ružičkové ucho. Stojacie alebo visiace uši sú vážnou chybou.

 

Krk: mocný, primerane dlhý, pri kohútiku mierne klenutý, dobre vsadený do pliec.

Trup

Horná línia: chrbát rovný a silný, pevný a vodorovný od kohútika až po bedrové hrbolce.

Krížová kosť: primerane klesá.

Hrudník: nie široký, ale hlboký, najnižšie miesto siaha po lakte.

Rebrá: dobre klenuté a dlhé, nie súdkovité ani ploché.

Dolná línia: primerane vtiahnutá.

Chvost: rovný, prirodzenej dĺžky alebo vrodený kýpťovitý chvost. Ak je okupírovaný /v krajinách, ktoré to povoľujú/ alebo prirodzene krátky, nemá presahovať 10 cm.

 

Končatiny

Hrudné končatiny

Plecia: lopatky dlhé, ploché, pomerne blízko pri kohútiku a posadené dozadu. Rameno, ktoré by malo byť približne rovnako dlhé ako lopatka, zviera približne 90° uhol s líniou pliec, s prednými končatinami, ktoré sú rovné a smerujú kolmo na zem.

Predlaktia: rovné a mocné. Kosti sú silné, skôr oválne než okrúhle.

Nadprstia: stredne dlhé, veľmi mierne zošikmené. Vlčie pazúriky sa môžu odstrániť.

Labky: oválne, kompaktné, pevne zovreté, prsty dobre klenuté. Vankúšiky sú hrubé a pružné.

Panvové končatiny

Vzdialenosť zadných končatín je rovnaká ako vzdialenosť predných končatín v pleciach. Zauhlenie panvy a stehna je rovnaké ako zauhlenie lopatky a ramena, tvorí približne pravý uhol.

Kolená: jasne vyznačené, päty sú primerane zauhlené.

Podpätie: krátke, kolmé na zem a paralelné pri pohľade zozadu. Vlčie pazúriky sa musia odstrániť.

Labky: oválne, kompaktné, pevne zovreté, prsty dobre klenuté. Vankúšiky sú hrubé a pružné.

Pohyb: austrálsky pastiersky pes má plynulý, voľný a ľahký pohyb. Pohyb je pružný s plynulým, výdatným záberom. Predné a zadné končatiny sa pohybujú rovno a paralelne s centrálnou líniou tela. Ako sa rýchlosť zvyšuje, labky (predné a zadné) sa približujú k centrálnej osi psa, pričom chrbát zostáva pevný a rovný. Austrálsky pastiersky pes musí byť aktívny a schopný okamžite zmeniť smer alebo typ pohybu.

Osrstenie

Srsť: strednej štruktúry, rovná až vlnitá, odolná voči počasiu, stredne dlhá. Podsada môže byť rôzne hustá v závislosti od podnebia. Srsť je krátka a hladká na hlave, ušiach, na prednej strane predných končatín a pod pätami. Zadné strany predných končatín majú zástavy, na zadných končatinách sa tvoria nohavice . Hriva je výraznejšia pri psoch než pri sučkách. Netypické osrstenie je závažnou chybou.

Farba : modroškvrnitá, čierna, červenoškvrnitá, červená, všetko s bielymi znakmi alebo bez nich, s pálenými (medenými) miestami alebo bez nich. Línia bieleho límca na koži nepresahuje kohútik. Biela je prípustná na krku, hrudníku, končatinách, spodnej strane papule. Biela lysinka a biely znak na hrudi, ktorý dosahuje 10 cm od spodnej strany, ak sa meria vo vodorovnej línii lakťov. Biela na hlave by nemala dominovať a oči musia byť úplne ohraničené pigmentom. Škvrnité jedince zvyknú vekom tmavnúť.

Veľkosť: ideálna výška pre psy je 51–58 cm, sučky 46–53 cm. Na úkor veľkosti sa však nemá obetovať kvalita.

Chyby:

Každá odchýlka od vyššie uvedeného sa má pokladať za chybu, ktorej hodnotenie je priamo závislé od stupňa odchýlky.

Vylučujúce chyby:

agresívny alebo bojazlivý, podhryz alebo predhryz, strata kontaktu pre krátke stredné rezáky, ak je inak korektný zhryz, nemá byť posudzovaná ako podhryz, zuby zlomené alebo chýbajúce následkom úrazu, nemajú byť trestané.

biele škvrny, čo znamená biela na tele medzi kohútikom a chvostom, po stranách medzi lakťami a zadnou stranou zadných končatín; toto platí pri všetkých farbách.

Jedince, ktoré majú zrejmú fyzickú abnormalitu alebo poruchu správania, musia byť vylúčené z posudzovania.

Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.

Farby/ COLORS

16 základných farebných kombinácií srsti. Tieto kombinácie sú pre farby čierna a červená, vzor solid a merle a ukazuje aj rozsah pálenia a bielych znakov.

farby standard